Жирито што ги избира кандидатите за престижната награда „AutoBest“ го намали изборот на шест модели кои ќе се натпреваруваат за ценетото признание

Ланскиот победник беше Seat Leon, а овогодинешниот победник ќе го дознаеме во декември на церемонија која ќе се одржи во Стразбур. Шест модели се во потесен избор – Renault Arkana, Dacia Spring, Hyundai Bayon, Opel Mokka, Škoda Fabia и Toyota Yaris Cross.

Многу интересен избор, a вреди веднаш да се истакне фактот дека само Fabia не е член на SUV сегментот. Во финалето влегува и чистокрвен електричен модел – Dacia – Spring, а и Mokka на Opel se нуди во EV издание. Покрај тоа, единствениот автомобил меѓу споменатите кандидати што нема апсолутно никаков тип на електрификација е новата генерација на Škoda Fabia.

Целото име на оваа награда е Auto Best Best Buy Car of Europe, што значи дека жирито го избира возилото што обезбедува најдобар сооднос добиено/платено.