Mercedes-AMG го претстави новиот болид за новата сезона во Formula 1

Mercedes-AMG го претстави новиот болид за новата сезона во Formula 1

Како што наведуваат од компанијата, новиот болид кој ја носи ознаката F1 W09 EQ Power + во секој поглед е посупериорен од својот претходник

Прочитај повеќе
Formula 1: Renault го претстави својот нов болид R.S.18

Formula 1: Renault го претстави својот нов болид R.S.18

Болидот R.S.18 на тимот на Renault е нивниот трет болид откако се вратија во Formula 1 во 2016 година

Прочитај повеќе
Тимот на Alfa Romeo Sauber го претстави новиот C37 болид за новата сезона во F1! / ФОТО+ВИДЕО

Тимот на Alfa Romeo Sauber го претстави новиот C37 болид за новата сезона во F1! / ФОТО+ВИДЕО

По триесет години, Alfa Romeo повторно е дел од „најбрзиот циркус во светот“

Прочитај повеќе
Новите правила за погонскиот агрегат во Formula 1 за 2018 година

Новите правила за погонскиот агрегат во Formula 1 за 2018 година

Контрола на температурата на воздухот пред турбината и построги правила за маслата и течност

Прочитај повеќе
Red Bull го презентираше болидот за новата F1 сезона

Red Bull го презентираше болидот за новата F1 сезона

Red Bull го претстави болидот со кој се надева дека ќе се врати на врвот за прв пат по пет години

Прочитај повеќе
„Новиот“ звук на F1 моторите / ВИДЕО

„Новиот“ звук на F1 моторите / ВИДЕО

Последниве години еден од најкритикуваните аспекти на Formula 1 трките покрај недостатокот...

Прочитај повеќе
Наместо убави девојки – деца на стартот од F1 трките

Наместо убави девојки – деца на стартот од F1 трките

Официјални лица од Formula 1 најавија дека наместо традиционалните хостеси кои досега беа неизбежен декор на патеката пред трките, на стартните позиции помеѓу автомобилите сега ќе има деца

Прочитај повеќе
Официјално: новата сезона од Formula 1 без девојки на стартот / ВИДЕО

Официјално: новата сезона од Formula 1 без девојки на стартот / ВИДЕО

По неколку месеци на дебата за укинување на традиционалните промоторки кои се наоѓаат на патеката пред трките, челниците на Formula 1 одлучија...

Прочитај повеќе
Три имиња од кои Хамилтон ќе мора да се пази во текот на оваа сезона

Три имиња од кои Хамилтон ќе мора да се пази во текот на оваа сезона

Луис Хамилтон, возачот на Mercedes и шампион во Formula 1 за минатата сезона, во одбраната на титулата, ќе мора да внимава на...

Прочитај повеќе
Нирбургринг повторно во календарот на Formula 1?

Нирбургринг повторно во календарот на Formula 1?

Нирбургринг е во преговори со Formulа 1 за враќање во „најбрзиот циркус во светот" од 2019 година

Прочитај повеќе