Сакале или не, електричните автомобили се иднината

До 2035 година, продажбата на нови бензински и дизел мотори треба да биде завршена во многу европски земји. Тоа е голем предизвик. Тоа значи 13-14 години време да се научи нешто за новата технологија. 

Видеото доаѓа од Carwow и Мет Вотсон, а во него се шест автомобили кои се многу барани.

 • Audi Q4 e-tron
 • BMW iX3
 • Ford Mustang Mach-E
 • Hyundai Ioniq 5
 • Kia EV6
 • Škoda Enyaq iV

Избраните автомобили имаат различен капацитет на батерискиот пакет, тежина и моќност.

Тестот во реални услови покажал колку резултатите од добиениот опсег се разликуваат од бројките дадени од производителите.

Споредба на опсегот на тестираните електрични автомобили

 • Верзијата Audi Q4 e-tron 50 нуди 200 КС и 460 Nm. Сите аргументи одат на двете оски. Автомобилот може да достигне 100 km/h за 6,25 секунди и брзина од 160 km/h. Батеријата е со капацитет од 82 kWh, што треба да обезбеди 480 километри досег.
 • BMW iX3 има електричен комплет кој на корисникот му дава 286 коњски сили кои се пренесуваат на задната оска. Капацитетот на батеријата е речиси 74 kWh. Баварскиот теренец развива 100 km/h за 6,8 секунди и забрзува до 180 km/h. Теоретскиот домет е 462 километри.
 • Ford Mustang Mach-E нуди батерија од 76 kWh во претставената конфигурација. Електричниот систем нуди 269 коњски сили и 430 Nm. Целaта моќ оди на задната оска. Автомобилот ќе помине 440 километри со едно полнење. Вреди да се додаде дека до 100 km/h забрзува за 6,9 секунди и развива 180 km/h.
 • Батеријата на Hyundai Ioniq 5 има капацитет од 73 kWh и треба да помине 460 километри. Автомобилот нуди до 305 коњски сили и 605 Nm. До стотка забрзува за 5,2 секунди и развива максимална брзина од 185 km/h. Ова е секако врвната конфигурација на овој модел.
 • Kia EV6 во тестираната спецификација произведува 325 коњски сили и 605 Nm. И тука можете да се смета на AWD погон. Автомобилот развива стотка за 5,2 секунди, а максималната брзина е 188 km/h. Батеријата од 77 kWh треба да обезбеди 506 километри.
 • На крајот и за Škoda Enyaq. Мет Вотсон сугерира дека автомобилот има батерија од 77 kWh, но се чини дека е верзија од 62 kWh, што овозможува автономија од точно 412 километри. Автомобилот нуди 179 КС и ви овозможува забрзување до стотка за 8,8 секунди. Моќта се пренесува на задните тркала.

Брзо станува јасно дека ниту внимателното и тивко возење не може да ги покрие резултатите што ги презентираат самите производители. Резултатите се всушност со големи отстапувања.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

animeflix website My Hero Academia Season 4

Naruto: Shippuden (Dub) Episode 494

sites to watch anime Attack on Titan Final Season (Dub)

Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 1

Attack on Titan Season 2 Episode 9