По последната рунда на гласање, жирито составено од 50 членови ги објави победниците на изборот за Автомобил, SUV и камионет на годината на Северна Америка за 2020

Освојувач на наградата „Автомобил на годината“ по трет пат, по 1998 и 2014 година, е новата генерација на Chevrolet Corvette Stingray. Преставникот на Chevrolet со гласовите на жирито е пред Toyota Supra и Hyundai Sonata.

Големиот победник во категоријата SUV на годината е Kia Telluride. SUV предводникот на корејската компанија победата ја однел во конкуренција на, Hyundai Palisade и Lincoln Aviator.

Последниот трофеј, секако не и најмалку важен, камионет или пикап на годината е за Jeep Gladiator. Одличен пикап кој според гласовите на жирито се покажал како најдобар во последниот круг од гласањето во конкуренција на RAM Heavy Duty и Ford Ranger.

2020 Car of the Year – Chevrolet Corvette

2020 Utility of the Year – Kia Telluride

2020 Truck of the Year – Jeep Gladiator

Loading...