Стартапот тврди дека нивната технологија за батерии со помалку литиум и графит ќе може да му обезбеди досег на BMW iX од 966 km

Компанијата Our Next Energy (ONE) од Мичиген објави дека потпишала договор со BMW за инсталирање на своите Gemini dual хемиски батерии во прототип верзија на iX.

„Возбудени сме што работиме со BMW за да ја демонстрираме нашата Gemini технологија со долг дострел на потрошувачите“, вели Мујеб Ијаз, основач и извршен директор на ONE. „Како што расте прифаќањето на електричните автомобили, возачите учат дека реалните услови можат значително да ги намалат перформансите на нивните батерии“.

Батериите на ONE комбинираат два типа на ќелии, некои дизајнирани за подобро задржување на енергијата, а други за подобра испорака на истата. На овој начин, целиот пакет батерии може да обезбеди подобар опсег со употреба на помалку тешко достапни материјали.

Стартапот тврди дека нивната технологија за батерии ќе може да му овозможи на BMW iX досег од 966 километри со употреба на 20 отсто помалку литиум и 60 отсто помалку графит и да ја минимизира употребата на никел и кобалт во споредба со традиционалните батерии. Исто така, се тврди дека тоа ги прави батериите помалку склони кон загревање, што значи дека тие се и побезбедни.

Навистина, во декември, ONE дополнително ги инсталираше своите батерии Gemini во Tesla Model S и успеа да постигне опсег од 1.210 km во реални услови на возење. Сега целта е да се придвижи технологијата кон производство.

„Ние сме на пат каде што секое парче од сложувалката што е потребно за да се разбере производната програма е дел од она што го правиме и за што разговараме со нив“, вели Ијаз за Automotive News.

„Ова е прашање како тоа да се канализира на пазарот и што гледаме од гледна точка на BMW, кои мостови треба да ги поминеме, како производот влијае на енергијата, моќта и цената и дали можеме да го изразиме во производството од производствена перспектива со познати технологии“.

Tải Go88 - Sảnh game đánh bài đổi tiền thật uy tín go88 dang nhap nổ hũ tài xỉu go88

máy năng lượng mặt trời sunwin báo cầu sunwin hỗ trợ sunwin