Британецот триумфираше во драматичен финиш на трката за ГН на Русија во Сочи и со тоа стигна до својата јубилејна 100-та победа во Formula 1

Ако се погледнат само бројките, или „сувата“ статистика, Луис Хамилтон е веќе најдобриот возач во историјата на Formula 1. Ако некои мислат поинаку, тогаш може да се каже само едно – зад неговото име има многу импресивни рекорди.

Најмногу победи

Луис Хамилтон: 100

Михаел Шумахер: 91

Себастијан Фетел: 53

Алан Прост: 51

Аиртон Сена: 41

Хамилтон на својата „сметка“ има 176 подиуми, а зад него се одличните Михаел Шумахер со 155 и Себастијан Фетел со 122. 

Најмногу пол-позиции

Луис Хамилтон: 101

Михаел Шумахер: 68

Аиртон Сена: 65

Себастијан Фетел: 57

Џим Кларк / Алан Прост: 33

Најмногу пол-позиции и победи во иста трка

Луис Хамилтон: 59

Михаел Шумахер: 40

Себастијан Фетел: 31

Аиртон Сена: 29

Алан Прост: 18

Асот на Mercedes и Михаел Шумахер се еднакви по бројот на освоени титули – секој има по 7 во категоријата возачи, и ja делат лидерската позиција. Зад нив се Хуан Мануел Фанџо со 5 освоени шампионски титули и Себастијан Фетел и Алан Прост со по четири титули. Сепак, сосема е можно Хамилтон да освои нова титула оваа година, со која ќе го надмине легендарниот Шумахер и во оваа сфера.

Уште еден рекорд со кој Хамилтон може да се пофали е бројот на кругови во трките од „најбрзиот циркус во светот“ помина на лидерската позиција. Британецот има дури 5.232 круга, додека зад него е Михаел Шумахер (5.111), а потоа следуваат Себастијан Фетел (3.499), Сена (2.931) и Прост (2.683).

Број на трки во водство од старт до финиш

Луис Хамилтон: 22

Аиртон Сена: 19

Себастијан Фетел: 15

Џим Кларк: 13

Џеки Стјуарт / Михаел Шумахер: 11

Најмногу освоени поени

Луис Хамилтон: 4024.5

Себастијан Фетел: 3053

Фернандо Алонсо: 1957

Кими Раиконен: 1869

Валтери Ботас: 1663

Нико Розберг: 1594.5

Најмногу трки завршени во поени

Луис Хамилтон: 242

Михаел Шумахер: 221

Кими Раиконен: 218

Фернандо Алонсо: 213

Себастијан Фетел: 206

Има уште многу бројки кои одат во прилог на Британецот (повеќе на www.statsf1.com), а она што можеби е најважно во моментот е дека тој се уште не ја завршил импресивната кариера, па има време да создаде нови „статистички импресии“.

https://animeheaven.pro animehaven

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Github: https://github.com/animeflixnl

Guides: https://guides.co/p/gogoanimelol