Formula 1 овој календар веќе го претстави, за сега да биде потврден и од раководното тело на FIA

Уште од доаѓањето на Liberty Media,  беше познато дека Американците сакаат многу поголем број трки годишно. Пред нив, календарот броеше помеѓу 19 и 21 трка, но Liberty сепак сака повеќе. Првично, за 2020 година беа планирани 22 трки, но поради пандемијата на коронавирусот, овој план не можеше да се спроведе.

Сега, за 2021 година, намерата е да се одржат дури 23 трки, а Fia тоа и официјално го одобри. Сепак, во април има едно слободно место поради повлекувањето на Големата награда на Виетнам. Исто така, тука е и Големата награда на Холандија, која е на програмата во септември, како и ГН на Саудиска Арабија.

2021 Formula 1 календар

 1. 21 март – Australian GP
 2. 28 март – Bahrain GP
 3. 11 април – Chinese GP
 4. 25 април – TBC
 5. 9 мај – Spanish GP
 6. 23 мај – Monaco GP
 7. 6 јуни – Azerbaijan GP
 8. 13 јуни – Canadian GP
 9. 27 јуни – French GP
 10. 4 јули – Austrian GP
 11. 18 јули – British GP
 12. 1 август – Hungarian GP
 13. 29 август – Belgian GP
 14. 5 септември – Dutch GP
 15. 12 септември – Italian GP
 16. 26 септември – Russian GP
 17. 3 октомври – Singapore GP
 18. 10 октомври – Japanese GP
 19. 24 октомври – United States GP
 20. 31 октомври – Mexico City GP
 21. 14 ноември – Sao Paolo GP
 22. 28 ноември – Saudi Arabia GP
 23. 5 декември – Abu Dhabi GP
Loading...

Dragon Ball Super (Dub) Episode 131 at website https://animeflix.nl animeflix attack on titan

Kyokou Suiri 2nd Season Episode Preview at website https://kissanimeonline.com. See more boku no hero academia kissanime