Организаторите на Гран-при трката во Монца најавија дека трката ќе се одржи пред празни трибини

Оваа одлука беше очекувана, иако многу луѓе во Formula 1 се надеваат дека есенските трки ќе можат да се одржат со навивачи на трибините, барем во лимитиран број. Сепак, овогодинешниот календар е различен од кој било друг заради состојбата со вирусот COVID-19.

Билетите за Големата награда на Русија, која ќе се одржи во Сочи во септември, во моментов се во продажба, а челниците на спортот сакаат повеќе од десет илјади навивачи да бидат на трибините на трката за ГН на Португалија. Првично, трката во Монца закажана за 6 септември беше посочена како прва трка со ограничен број на гледачи, но Монца објави дека трката сепак ќе се одржи пред празни трибини, а сите набавки на билети ќе бидат рефундирани.

„Големата награда на Италија 2020 година во Монца од 4 до 6 септември ќе се одржи пред празни трибини, без навивачи. Сите купени билети ќе добијат поврат во целост напишана на нив “, стои во официјалното соопштение на Монца.

Ова значи дека првата трка со ограничено присуство на навивачи ќе може да биде трката за ГН на Тоскана, но тоа зависи од локалната власт во Тоскана и од мерките што ќе бидат во сила во тој период во регионот.

Loading...

AnimeHeaven anime: The Promised Neverland Episode 12

AniWatch aniwatch me: My Hero Academia 3 Episode 25