Seat го претстави својот трет и најголем SUV модел Taracco, кој е именуван по шпанскиот град Тарагона

SUV моделот кој механичката платформа MQB ја дели со многу модели од групата VW, вклучувајќи го сестринскиот Skoda Kodiaq или VW Tiguan Allspace, има типичен дизајн во кој може да се препознаат стилските детали од најновите возила на Seat, но и други возила од германската група.

По Arona и Ateca, третиот SUV на шпанскиот производител, исто така, носи име поврзано со некој географски термин во Шпанија. Овојпат тоа е Тарагона, односно античкото име на современиот град Тарагона, кој се наоѓа во Каталонија, на брегот на Медитеранот, а исто така беше најстарата тврдина на Римската Империја во Пиринејскиот полуостров.

Сите спецификации за овој SUV не се објавени, но се знае дека неговата должина е 4.735 mm, а неговата височина е 1.658 mm. За споредба, Skoda Kodiaq има димензии од 4.697 / 1.882 / 1.676 mm, а VW Tiguan Allspace – 4701 / 1,839 / 1,674 mm.

За моторната гама…

Основниот бензински мотор е 1.5 TSI со 150 КС, поврзан со 6-степен мануелен менувач. Моќта се пренесува на предните тркала. Покрај него, корисниците можат да побараат 2.0 TSI со 190 „коњи“, седум-брзински автоматски менувач со менувач со двојна спојка и погон на сите тркала. Оние кои сакаат дизел мотор може да сметаат на 2.0 TDI во две опции – со 150 КС и 190 КС. Помоќниот е достапен само со погон на сите тркала и пренос со двојна спојка и седум брзини.

Дизајнот на внатрешноста е типичен за моделите на VW Group, со една голема разлика – 8-инчниот екран на допир се појавува на врвот на централната конзола. Овие екрани обично се вградени во контролната табла на германска група возила, додека дисплејот Tarraco е повеќе како таблета. На клиентите достапен е и Digital Cockpit, односно дигитален инструмент-панел со 10,25-инчен екран наместо аналоген часовник.

За технологиите…

Од современите технологии се истакнуваат системот за прилагодлива суспензија (DCC) и системи за помош на возачот, како што се Front Assist со функцијата за идентификација на пешаци и велосипедисти на патот и предупредување на истите (стандарден дел од основниот Tarraco модел за европскиот пазар). На располагање се и многу опционални електронски системи и технологии: Blind Spot Detection, Traffic Sign Recognition, Traffic Jam Assist, Adaptive Cruise Control, Light Assist i Emergency Assist.

Loading...