Кремељ донесе одлука за изградба на првата фабрика на Tesla во Русија. Компанијата ќе биде лоцирана во градот Корољов

Како што објави весникот „Аргументи на неделата“, претходно шефот на московскиот регион, Андреј Воробјов, дал предлог за изградба на фабрика на Tesla во оваа област. Информацијата е потврдена од Министерството за индустрија и трговија на Руската Федерација и Комората за трговија и индустрија.

Посочено е дека првата фабрика на Tesla надвор од САД започна со работа во јануари минатата година во Шангај. Уште една се гради во Холандија, каде што компанијата ги склопува поголемите системи за Tesla Model S. Компанијаѕа на Илон Маск, исто така, гради фабрика во близина на германскиот главен град, во градот Гринхајд. Минатата година, Tesla продаде 499.000 електрични автомобили, а во првиот квартал од оваа година, речиси 185.000 возила. Доколку фабриката во Германија започне со работа наскоро, се очекува дека компанијата ќе продаде милион електрични автомобили до декември оваа година.

Треба да се напомене дека во последните пет години, производството и продажбата на автомобили Tesla има раст од 650%, а перспективите и побарувачката за електрични автомобили се уште се високи. На пример, во Европската унија, се планира целосно префрлање на електрични автомобили веќе во 2036 година. Купувачите не се плашат ниту од високата цена на овие возила (во просек 62.300 американски долари).

Сето ова го натерало Илон Маск и другите акционери на компанијата да размислат за проширување на производството. Во мај оваа година, преку видео -врска на форумот „Ново знаење“, Маск изјави дека е многу веројатно Tesla да се појави и на рускиот пазар. Како одговор, лидерите на московскиот регион, регионот Калуга и руската република Удмуртија на американскиот претприемач му понудиле олеснување и парцели за изградба на фабриката.

По посетата на внукот и синот на Сергеј Корољов, креаторот на советската космонаутика во Америка, се дозна дека теренот за фабриката на Tesla се подготвува во Корољов во близина на Москва. За гостите од Русија, Илон Маск лично организирал екскурзија низ компанијата Tesla.

„Начелната одлука во врска со фабриката во Корољов беше донесена во Кремељ. Ова е симболично, имајќи предвид дека основачот на фабриката на Tesla е познат по својата љубов кон руската космонаутика и нејзината историја. Тој во неколку наврати го спомена името на Сергеј Павлович Корољов во своите интервјуа и книги. Маск секогаш велел дека достигнувањата на „Роскосмос“ нема да бидат толку моќни ако корпорацијата не застане на рамениците на гигантите, меѓу кои го вклучува и Сергеј Королев. Една сала на корпорацијата SpaceX исто така го носи неговото име“, беше објавено во Трговско -индустриската комора на Руската Федерација.

Според информации од друг извор во Министерството за индустрија и трговија на Руската Федерација, градот Корољов е оптимален за изградба на фабрика на Tesla, бидејќи има концентрирано високо квалификувани експерти уште од советско време, кои можат да работат на високотехнолошко производство без да трошат време и пари на нивната обука. Покрај тоа, градот Корољов е идеално место за пристап до важните патишта и близина на големите градови.

AnimeTV: Shoka anime episode Full online free at https://animetv.cc top anime tv shows

Website https://animefreak.ws: Watch Final Fantasy VII: Dirge of Cerberus animefreak Episode Full my hero academia season 4 animefreak

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animedao.nl: Watch Doubutsu Kankyou Kaigi (Dub) animedao Episode 18 animedao tv kissanime

Community snapwire: https://community.snapwire.co/user/animefreakws

Coub: https://coub.com/gogoanimelol