Сегашната генерација на 108-та се произведува од 2014 година и е при крај на својот животен циклус

Автомобилите кои припаѓаат на таканаречениот „А“ сегмент ја губат популарноста, а поради тоа, на пример, Škoda уште на почетокот од септември објави дека ќе го укине производството на моделот Citigo. Слична судбина може да го снајде и Peugeot 108, кој се произведува во Чешка заедно со моделите Citroen C1 и Toyota Aygo.

Кога сегашниот модел, кој беше претставен во 2014 година, наскоро ќе биде повлечен од производство, неговото место може да го заземе мал кросовер со ознаката 1008, објавија некои светски медиуми од браншата.

Новиот модел во гамата на компанијата би се позиционирал под Peugeot 2008 година, би користел CMP механичка платформа и палета на бензински мотори PureTech, додека основната верзија би имала 75 КС.

Дизели во понуда нема да има, но секако би имало простор за електрична верзија, која, како и моделот e-2008, би имала електромотор со моќност од 136 КС и погонска батерија од 50 kWh. Автономијата на возење би била 310 километри.

Доколку овие најави се покажат како точни, Peugeot 1008 на пазарот треба да пристигне кон крајот на 2021 година или почетокот на 2022 година.

Loading...