Се очекува ублажување на сите карактеристики кај серискиот модел, а EV9 на крајот треба да стане EV SUV предводник на Kia

На тековниот Салон за автомобили во Лос Анџелес, исто како и Hyundai, така и Kia, го претстави својот електричен SUV концепт наречен EV9. Станува збор за голем SUV со три реда седишта и како концептот SEVEN на Hyundai, ја користи електричната глобална модуларна платформа (E-GMP) на Корејската групација. Концептот ни дава увид во планираната сериска верзија, која ќе понуди електрична алтернатива на Telluride и неговите конкуренти.

„Kia Concept EV9 е уште еден важен показател за неверојатниот пат од почетокот на годината. Откако јасно ги кажавме нашите намери – да станеме глобален лидер во решенијата за одржлива мобилност – денес сме горди да му го покажеме на светот нашиот целосно електричен SUV концепт, кој комбинира напреден погон со нулта емисија, најсовремен надворешен дизајн и модерен и иновативен ентериер заснован на технологија“, вели Карим Хабиб, виш потпретседател и шеф на Глобалниот дизајнерски центар на Kia.

Во однос на спецификациите, деталите за батеријата не се дадени, иако концептниот теренец наводно може да достигне досег од 482 километри. Исто така, EV9 ќе користи технологија за ултра брзо полнење од следната генерација, која ќе полни 80 проценти од капацитетот на батеријата за околу 30 минути. Информациите за погонот се исто така мали, иако е познато дека E-GMP нуди како погон на задните тркала така и погон на сите тркала.

За силуетата на автомобилот, Kia наведува дека тој „отелотворува авантуристичка, екскурзиска и рекреативна форма и ја претставува новата дизајнерска филозофија на компанијата наречена Спротивностите обединуваат (Opposites United)“. Севкупните пропорции и страничниот профил навидум се слични на сестринскиот Hyundai SEVEN, сепак, како и кај него, се очекува омекнување во сериската верзија.

Предниот дел, кој Kia го нарекува „лицето на тигарот“, е целосно дигитализиран, со скриени LED светла. Како и SEVEN, концептот EV9 ги користи вообичаените матрици за фаровите, додека вертикално поставените дневни светла нудат препознатлив изглед на автомобилот.

Областа на вентилациониот канал на капакот на моторот се користи како соларен панел за да се прибере електричната енергија, иако не е посочено точно колку енергија може да се добие од него. Аеродинамичната ефикасност е подобрена со подвижни носачи на покривот, кои може да се подигнат или спуштаат со притискање на копче. Покрај тоа, како и другите модели на Kia, EV9 ги напушта традиционалните ретровизори во корист на камерите.

Внатрешноста е дизајнирана да нуди чувство на простор за живеење, интегрирајќи елементи како што се панорамски покрив, 27-инчен ултра широк екран и рачки без рачки. Додека се во движење, патниците ќе седат во традиционалниот распоред на седиштата (сите три реда свртени напред). Меѓутоа, во „режим на пауза“ можно е првиот и третиот ред да бидат свртени еден кон друг додека вториот ред се претвора во маси.

Вториот стационарен режим Kia го нарекува „режим на уживање“, при што сите три реда седишта се свртуваат кон задната врата, а вратата на багажниот дел се отвора овозможувајќи поглед кон природата. Со фокус на одржливоста, дизајнерскиот тим е инспириран од „елементот вода“, што се гледа по бојата на концептот и материјалите кои се користат во конструкцијата, како што се рециклирана рибна мрежа во подот на возилото. Покрај тоа, ткаенината на седиштата е направена од рециклирани пластични шишиња и рециклирани волнени влакна. Исто така, во целата кабина е користена веганска кожа.

ФОТО ГАЛЕРИЈА

Kia EV9 на пазарот треба да пристигне во приближно исто време со Hyundai Ioniq 7, односно 2024 година.

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 10

anime website AnimeFreak Dragon Ball Super

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 18

anime stream Horimiya (Dub)

animefreaktv AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime