И покрај тоа што повеќето земји ги објавуваат датумите за воведување забрана за продажба на нови автомобили со погон од фосилни горива, Чешка остро се противи на ова.

Според предлогот на Европската унија, продажбата на нови автомобили со погон на бензин или дизел треба да биде забранета од 2035 година, а тоа на Чешка воопшто не и се допаѓа. Самиот чешки премиер Андреј Бабиш изјави дека се противи на планот на ЕУ.

„Нема да се согласиме со воведување забрана за продажба на автомобили на фосилни горива. Тоа не е можно. Не можеме да се согласиме со она што зелените фанатици планираат во Европскиот парламент”, вели Бабиш за локалниот медиум iDnes.

Чешка ќе го преземе претседателството со Европската унија од втората половина на 2022 година, а тогаш предлогот за забрана ќе биде еден од приоритетите, нагласува Бабиш. Тој додава дека ќе ја поддржат имплементацијата на инфраструктурата за електрични возила, но нема да го поттикнуваат производството на електрични возила, пренесува Auto News.

Како потсетување, Чешка е многу зависна од автомобилската индустрија. Иако има десетина милиони жители, во однос на населението е еден од најголемите производители на автомобили во светот. Во моментов автомобилската индустрија учествува со една третина од чешката економија. Покрај Škoda, присутни се Toyota и Hyundai.

Loading...

AnimeKisa: The Daichis: Earth's Defence Family - Into the Depths of Marital Hell (Dub) anime episode Full online free at https://animekisa.in anime stream

Website https://gogoanime.be: Watch Bleach: EX gogoanime Episode Preview go go anime

Website https://kissanime.mx: Watch Terra Formars: Earth-hen kissanime Episode 2 kissanime legend of korra

AnimeFLV: Mermaid Forest anime episode 13 online free at https://animeflv.uk stream anime online

Ultimate-guitar: https://www.ultimate-guitar.com/u/gogoanimelol

Gallery autodesk: https://gallery.autodesk.com/users/HKGTQUMQFMX2?relProf=1