BMW купува метали за батерии за следните 10 години

BMW купува метали за батерии за следните 10 години

Германскиот премиум гигант BMW е на чекор од потпишување на договорот за снабдување со металите литиум и кобалт...

Прочитај повеќе
Фарми за искористени батерии

Фарми за искористени батерии

Toyota истражува начини за најефикасна употреба на искористените батерии, кои го одслужиле својот работен век во некое од електричните или хибридните возила...

Прочитај повеќе
Истражување: дали напредниот челик со голема цврстина е подобро решение од алуминиумот?

Истражување: дали напредниот челик со голема цврстина е подобро решение од алуминиумот?

Истражување покажува дека употребата на челик со висока цврстина во автомобилската индустрија води кон намалени емисии на јаглерод диоксид споредбено со употребата на алуминиум

Прочитај повеќе
Моќност и вртежен момент на агрегатот – која е разликата? / ВИДЕО

Моќност и вртежен момент на агрегатот – која е разликата? / ВИДЕО

Дали точно знаете што е разликата помеѓу овие два термина?

Прочитај повеќе
Адаптибилните LED светла ќе ја подобрат безбедноста на патиштата

Адаптибилните LED светла ќе ја подобрат безбедноста на патиштата

Во иднина, предните светлосни групи на современите автомобили ќе може автоматски да ги откриваат и осветлуваат пешаците, како и другите категории на учесници во сообраќајот

Прочитај повеќе
Електричните камиони на Volvo доаѓаат веќе следната година

Електричните камиони на Volvo доаѓаат веќе следната година

Volvo Trucks тврди дека транспортот на струја е едно од најпосакуваните одржливи транспортни решенија за иднината

Прочитај повеќе
Biski – половина скутер, половина џетски! / ВИДЕО

Biski – половина скутер, половина џетски! / ВИДЕО

Ново возило кое се притискање на едно копче од скутер се претвора во џет ски

Прочитај повеќе
Volvo ја има првата еколошки неутрална фабрика

Volvo ја има првата еколошки неутрална фабрика

Во иднина, погонските агрегати на компанијата ќе бидат произведувани без никакво еколошко влијание на животната околина

Прочитај повеќе
8 задолжителни нешта во еден автомобил

8 задолжителни нешта во еден автомобил

Некои од нив пред само 10-тина години претставуваа луксуз

Прочитај повеќе
Porsche работи на нова платформа за електрични суперавтомобили

Porsche работи на нова платформа за електрични суперавтомобили

Платформата ќе се дели со Lamborghini и Audi

Прочитај повеќе

4Anime persona 4 the animation season 2: Watch Fairy Tail Episode 44 (https://4anime.biz/m/P84/ep-44)

GoGoAnime gogoanime food wars: Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 24