Колку е опасно да се паркира автомобилот на сонце

Колку е опасно да се паркира автомобилот на сонце

Температурата во внатрешноста на возилото кога е изложено на сонце може да достигне пустински вредности

Прочитај повеќе
Паметните телефони помалку го одвлекуваат вниманието од вградените инфо забавни системи во автомобилите?!

Паметните телефони помалку го одвлекуваат вниманието од вградените инфо забавни системи во автомобилите?!

„Само затоа што возилото ви дава можност да направите нешто во текот на возењето не значи дека е безбедно за вас“, се вели во анализа на професот од Универзитетот во Јута

Прочитај повеќе
РСБСП со совети како да останете безбедни кога возите сам на подолг пат

РСБСП со совети како да останете безбедни кога возите сам на подолг пат

... и тогаш кога сте сами повеќе часови позади воланот

Прочитај повеќе
Ако патувате во Грција, ВНИМАВАЈТЕ! Сообраќајната полиција не простува

Ако патувате во Грција, ВНИМАВАЈТЕ! Сообраќајната полиција не простува

Во Грција, од 30 март оваа година, стапија во сила измени во Законот за патен сообраќај, со кои се воведени нови многу построги казни за сообраќајни прекршоци

Прочитај повеќе
Влијанието на стресот врз способноста и однесувањето на возачите

Влијанието на стресот врз способноста и однесувањето на возачите

Што е стресот и како влијае врз способноста за управување моторно возило? Како возачите да се справат со стресот и безбедно да учествуваат во сообраќајот? РСБСП подготви одговори на овие прашања

Прочитај повеќе
5 проверки на возилото што многу возачи ги игнорираат!

5 проверки на возилото што многу возачи ги игнорираат!

Некои возачи мислат дека сервисот завршува со проверка на маслото и плочките на сопирачките

Прочитај повеќе
Автомобилите кои се стартуваат без клуч може да бидат многу опасни

Автомобилите кои се стартуваат без клуч може да бидат многу опасни

Автомобилите во кои моторот се стартува без клуч (со притискање на копче), може да бидат многу опасни за нивните сопственици, се вели во извештај на изданието New York Times.

Прочитај повеќе
Проверете го нивото на маслото и, доколку е потребно, дополнувајте и во гарантниот рок

Проверете го нивото на маслото и, доколку е потребно, дополнувајте и во гарантниот рок

И сосема нов автомобил троши масло, па затоа занемарување на контролата го оштетува и го скратува животниот век на моторот...

Прочитај повеќе
Зошто не треба да оставате шише со вода во автомобил / (ВИДЕО)

Зошто не треба да оставате шише со вода во автомобил / (ВИДЕО)

Повеќето луѓе во лето носат шише со вода и кога излегуваат од автомобилот, намерно или ненамерно, го оставаат во него. Но, тоа може да биде многу опасно

Прочитај повеќе
5 работи кои не смеете да ги правите со автоматски менувач / ВИДЕО

5 работи кои не смеете да ги правите со автоматски менувач / ВИДЕО

Џејсон Фенски и Engineering Explained објаснуваат што не треба да правиме со автоматскиот менувач

Прочитај повеќе