Првиот човек на групацијата FCA, Серџо Маркионе открива дека Alfa Romeo се уште не е профитабилен бренд, иако ги намалува загубите

Пред неколку години, FCA започна со темелна реизградба на овој популарен бренд, но и покрај очекувањата на Маркионе, лансирањето на седанот Giulia и SUV моделот Stelvio, не придонесе Alfa Romeo да почне да заработува пари.

Глобалната продажба на Alfa Romeo од 71.700 единици во 2016 година пораснала на 118.000 во 2017 година, а производството од 93.117 на 150.722.

Сепак тоа е далеку од прогнозата на Маркионе во 2014 година дека Alfa Romeo ќе достигне 400.000 возила до 2018 година, со лансирање на осум нови модели.

FCA се откажа од овие цели и го одложи лансирањето на нови модели за средината на 2020 година.

Прогнозите на Маркионе паднаа во вода и поради многу помалиот удел на пазарот во САД отколку што се очекуваше, како и неуспешниот пробив на најголемиот светски пазар – Кина.

Loading...

Website https://4anime.biz: Watch Asagao to Kase-san. (Dub) 4anime Episode Full persona 4 anime netflix

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

ANIMEFLIX: Master of Mosquiton anime episode 6 online free at https://animeflix.nl animeflix food wars

AnimeBee: Soul Eater (Dub) anime episode 51 online free at https://animebee.to watch anime dub

Codechef: https://www.codechef.com/users/animeflixnl

Tupalo: http://tupalo.com/en/users/2612839