Toyota подготвена со сопствен автопилот од второ ниво / ФОТО+ВИДЕО

Toyota подготвена со сопствен автопилот од второ ниво / ФОТО+ВИДЕО

Системот дебитира во Lexus LS и водородниот Mirai

Прочитај повеќе
Tesla близу до петто ниво на автономна технологија за возење

Tesla близу до петто ниво на автономна технологија за возење

Петто ниво на автономна технологија се целосно автономни автомобили кои можат да возат без возач на кој било начин

Прочитај повеќе
Автопилот може да спречи само третина од сообраќајните незгоди

Автопилот може да спречи само третина од сообраќајните незгоди

Студија на Американскиот институт за безбедност во сообраќајот (IIHS)

Прочитај повеќе
Дали има возач во автомобилот? Aвтономeн DeLorean дрифта на писта

Дали има возач во автомобилот? Aвтономeн DeLorean дрифта на писта

Истражувачите се надеваат дека со помош на дрифтање ќе им овозможат на автономните возила безбедно да реагираат во непредвидени ситуации

Прочитај повеќе
Самовозечките автомобили сеуште далеку од реалноста

Самовозечките автомобили сеуште далеку од реалноста

Револуцијата на четири тркала сепак не е блиску

Прочитај повеќе
BMW и Daimler ги здружуваат силите во сегментот на беспилотни возила

BMW и Daimler ги здружуваат силите во сегментот на беспилотни возила

Двата производители ќе соработуваат во развојот на автономни возила

Прочитај повеќе
Иднината е тука! Стартуваше првиот роботски такси сервис / ВИДЕО

Иднината е тука! Стартуваше првиот роботски такси сервис / ВИДЕО

По години на развој на напредна технологија и повеќе од 16 милиони извозени автономни километри, Waymo направи револуционерен чекор напред

Прочитај повеќе
Авионската индустрија како пример: Еве како да се зголеми безбедноста на автономната технологија

Авионската индустрија како пример: Еве како да се зголеми безбедноста на автономната технологија

Технолошките и автомобилските компании мора да соработуваат едни со други и со регулаторни тела и да споделуваат податоци за да ја зголемат безбедноста на автономната технологија

Прочитај повеќе
Mercedes претстави нова технологија која поддржува комуникација возило-пешак

Mercedes претстави нова технологија која поддржува комуникација возило-пешак

На сопствено тестно возило наречено „Кооперативен автомобил“ (Co-operative Car), германскиот Mercedes ги демонстрира можностите на нова технологија која овозможува деликатна комуникација помеѓу возилата и пешаците, благодарение на употребата на светлосни сигнали и сензори

Прочитај повеќе
Уште еден доказ дека Дубаи е „најпаметниот град во светот“

Уште еден доказ дека Дубаи е „најпаметниот град во светот“

Наместо класични такси возила во одредени делови на Дубаи на пократки дестинации патниците ќе се превезуваат со автономни такси возила

Прочитај повеќе

KissAnime kissanime rwby: Jujutsu Kaisen (TV) Recap (https://kissanimeonline.com/m/r7KN) Episode Full

AniWatch dubbed anime: Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 4