Визуелната ревизија на моделот 2008 е прилично дискретна и во актуелниот „куќен“ стил: нова поширока решетка и новото лого на Peugeot

Кросоверот 2008 година беше важен модел за Peugeot во последните години. Редовно беше меѓу првите три најпродавани теренци од Б-сегментот во Европа, беше на врвот на сегментот во 2021 година и севкупно беше петто најпопуларно возило на континентот таа година.

Но, минатата година не беше толку одлична. Кросоверот ја напушти листата на Топ 10 најпродавани, што значи дека и тоа како беше потребно затегнување на брчките. Со редизајнот се очекува 2008 повторно треба да осигура силни резултати.

Добрата вест е дека ќе биде подобар од стариот благодарение на некои корисни механички надградби. Електричната верзија на 2008, e-2008, која сочинуваше повеќе од 17 отсто од европската продажба во 2022 година и ја прави главен играч во линијата, ја добива поголемата батерија од 54 kWh за прв пат видена во e-308. Таа надградба на старата батерија од 50 kWh го подобрува опсегот на e-2008 од 344 километро на покорисни 406 километри.

Но, предностите од ажурираниот EV не завршуваат тука. Поголемата батерија е поврзана со нов електричен мотор со 156 КС, кој добива 20 КС, што би требало да помогне да се подобри времето на појдовната верзија од 8,5 секунди од 0-100 km/h. Ако има лоша страна, тоа е дека e-2008 сè уште не може да се полни на повеќе од 100 kW, што значи дека полнењето од 0-80 проценти трае 30 минути.

За оние кои сакаат да полнат дома, Peugeot продолжува да нуди опционален вграден полнач од 11 kW за луѓе на кои времето на полнење од 7,5 часа на стандардната верзија од 7,4 kW им е премногу долго. Другата клучна механичка иновација е доаѓањето на 48-волтен 1,2-литарски благ хибриден мотор за кој Peugeot тврди дека може да работи повеќе од 50 проценти од времето во електричен режим.

Peugeot најави две верзии на овој мотор на почетокот на 2023 година, и двете со електричен мотор со 28 КС во шестстепениот менувач со двојна спојка, но го спојуваат тој мотор со 1.2-литарски мотор во верзии со 100 КС и 136 КС.

Визуелната ревизија на моделот 2008 е прилично суптилна, но добива нова, поширока решетка што му дава на кросоверот повеќе став и го содржи новото лого на компанијата Peugeot. Нови се и трите нови позиции во форма на „мачкини канџи“ сместени во долниот браник наместо по една на секоја страна од носот на стариот автомобил.

Со опрема GT, 2008 е препознатлив по предните светла со три LED модули, но сите автомобили добиваат нови задни светла со хоризонтални LED ленти.

Потешко е да се видат промените во внатрешноста, а тука се освежените ткаенини и 10-инчната табла со инструменти i-Cockpit со графички изглед, додека моделите GT сè уште се истакнуваат со 3D дисплеј. Преку средишниот дел од плочата, сите верзии сега доаѓаат со 10-инчен екран на допир за ажурираниот систем за информации и забава. 

Придржувајќи се до темата технологија, Peugeot исто така додал повеќе функционалност на апликацијата MyPeugeot. Сега им овозможува на возачите да складираат дигитални копии од сите сметки за одржување и да испраќаат детали за навигација до автомобилот од нивните паметни телефони пред патување.