Тој во моментов е тест-возач за Formula 1 тимот Alpine, а исто така се натпреварува во Formula 2 каде што се останати уште две трки до крајот на сезоната.

Гуанју Жоу (22) следната сезона ќе вози за тимот на Alfa Romeo и со тоа ќе стане првиот кинески возач во Formula 1, објави швајцарскиот тим.

Тој во моментов е тест-возач за Formula 1 тимот Alpine, а исто така се натпреварува во Formula 2 каде што се останати уште две трки до крајот на сезоната.Негов тимски колега ќе биде искусниот Финец, Валтери Ботас, кој по пет години минати во Mercedes преоѓа во Alfa Romeo.

„Од дете сонував да се искачам во овој спорт колку што можев повеќе и сега тие соништа се остваруваат. Да се ​​биде прв кинески возач во Formula 1 е голем чекор напред во историјата на кинескиот мотоспорт“, изјави Гуанју Жоу.

Коментирајќи го потпишувањето, Фредерик Васер, директор на тимот за трки на Alfa Romeo, вели: 

„Задоволство ми е да му посакам добредојде на Гуанју Жоу во Alfa Romeo Racing Orlen. Тој е многу талентиран возач, а тоа го покажуваат и неговите резултати во F2, и со нетрпение очекуваме тој да процвета во Formula 1. Горди сме на нашата постава за 2022 година и уверени сме дека Жоу ќе воспостави многу успешно партнерство со Валтери.

Жоу, кој е повеќекратен победник на Formula 2 трки и моментално го држи второто место во рангирањето на шампионатот за 2021 година, вели дека најавата е остварување на сонот: 

„Сега сонот е реалност. Се чувствувам добро подготвен за огромниот предизвик наречен Formula 1, врвот на мотоспортот, заедно со докажаниот талент од светска класа, Валтери Ботас.

Taboo Tattoo (Dub) (https://4anime.biz/m/0xR6) Episode 12

Legend of the Dragon Kings (Dub) Episode 12

https://kissanime.mx kissanime twitter

AnimeBee: Darkness of the Sea, Shadow of the Moon anime episode 3 online free at https://animebee.to anime online

Website https://animeflv.uk: Watch [email protected] animeflv Episode Full devilman crybaby animeflv