Renault Zoe не се предава 

Се уште е модел кој е многу важен за галскиот производител, а оваа година доби и благо затегнување на борите, по сеопфатното рестилизирање претставено во 2019 година.

Renault Zoe за 2022 година добива нова структура на пакет опрема во три нивоа – Equlibre, Evolution и Iconic. Нема ажурирања на стилот во споредба со редизајнираниот модел, освен додавање на нова нијанса за каросеријата –  Shadow Grey и нов дизајн на тркалата. Уште една нова карактеристика доаѓа во форма на додадена значка E-Tech на капакот на багажникот и топол титаниумски финиш на буквата „e“ од Zoe.

Почетното ниво Zoe Equilibre доаѓа стандардно со 10-инчна дигитална инструмент табла, седум-инчен мултимедијален екран на допир, картичка без клуч, мануелна климатизација, четири звучници и AC полнач од 22 kW, но во однос на напредните системи за помош на возачот е ограничен на автономно сопирање во итен случај (AEB). 

Средниот пакет Evolution додава навигација, задни сензори за паркирање, автоматска клима и неколку други основни напредни системи за помош на возачот (препознавање сообраќајни знаци, предупредување за напуштање лента и помош за одржување во лента), додека визуелно се разликува по 16-инчните тркала и антената Eridis во форма на перка од ајкула.

Пакетот опрема Iconic, логично, го носи најдобриот изглед благодарение на новиот сет од 17-инчни алуминиумски тркала со топли детали од титаниум, златни детали на решетката на ладилникот, нова налепница…

Внатрешноста исто така се разликува од претходните два пакети – тој е единствениот кој доаѓа со поголем 9,3-инчен екран на допир за мултимедијата, а исто така има придобивки и од новиот тапацир направен од TEP и рециклирана ткаенина со златни цевки и специјално втиснување.

Во верзиите Equlibre и Evolution, електричниот погон произведува 110 коњски сили (80 kW), додека Iconic е помоќен и нуди 135 „коњски сили“ (100 kW). Сите три варијанти доаѓаат со батерија од 52 kWh која обезбедува автономија од 395 километри во основната верзија или 386 километри во помоќната.

Renault Zoe за моделната 2022 година е веќе достапен во Франција. Цените, вклучувајќи го и данокот на додадена вредност, но и стимулациите за набавки одобрени од државата за сметка на производителите, почнуваат од 27,7 илјади евра за модификацијата со наставката Equlibre, од 29,8 илјади евра за Evolution и од 30,9 илјади евра за Iconic.

Според Renault, Zoe е најпродаваното електрично возило на четири тркала во Европа во последната деценија, со испорачани 380.000 единици помеѓу 2012 и 2022 година. Не е познато уште колку веме ќе остане во продажба, бидејќи францускиот производител на автомобили наскоро ќе го претстави Renault 5 EV, кој е сличен по големина.

go88 đánh bài go88 ông già noel play go88 đăng nhập

https://sunwin.fan/