Шпанецот заминува со 4-дневен тест во Намибија

Двократниот светски шампион во Formula 1, Фернандо Алонсо ќе тестира прототип на Toyota на три различни континенти во рамките на подготовките за неговoтo учество на Дакар 2020, што сè уште не е официјално потврдено, иако тој го објави на социјалните медиуми.

Алонсо ја напушти Formula 1 на крајот оф 2018 година, ја освои светската титула за издржливост со Toyota и го напушти тимот по неговата втора победа на 24 часа Ле Манс.

Шпанецот веќе направи тест за Дакар во Јужна Африка во март, а сега маратонската трка ја напушта Јужна Америка и следната година ќе се одржи во Саудиска Арабија.

Подготовката на Фернандо започнува со 4-дневен тест во пустините на Намибија, а во средината на септември тој ќе стартува на релито Харисмит 400, петтото коло на Јужноафриканското првенства во крос-кантри. Планирани се тестови во Европа и Блискиот исток, а според многу аналитичари, официјалната објава за учеството на Алонсо во трката е прашање на време.

Навигатор на Фернандо би требало да биде неговиот колега Марк Кома, кој е еден од најуспешните мотоциклисти во историјата на трките.

Во март, Фернандо ги забележа своите први километри со тркачкиот Hilux под раководство на асот на тимот Жиниел де Вилиерс, а гласините за неговото учество во Дакар се засилија откако го напушти тимот на Toyota во Ле Ман, но остана врзан за матичната компанија Toyota Gazoo Racing.

Фернандо Алонсо ја брка таканаречената „тројна круна“ за победа во трката за ГН на Монако во Formula 1, 24 часа Ле Ман и Indy 500, но неговиот втор обид за Индијанаполис оваа година беше неуспешен, откако не успеа да ги помине квалификациите.

Loading...