Производителот на електрични автомобили Tesla соопшти дека за прв пат заработил повеќе од една милијарда долари само во еден квартал

Компанијата, основана од Елон Маск, десеткратно ја зголеми годишната заработка односно на 1,1 милијарда долари во периодот од три месеци до јуни.

Во истиот период, приходите се зголемиле за 98 проценти, на вкупно 12 милијарди долари.

Овој квартален резултат ги надмина очекувањата на аналитичарите. Сепак, берзата реагираше умерено на оваа информација, па акциите на Tesla само малку зајакнаа. Компанијата исто така забележа рекордни бројки кога станува збор за производство и испорака на електрични модели во вториот квартал.

Американската компанија испорачала 201.304 возила на клиенти, а произвела 206.421. Ова е највисок квартал од основањето на компанијата во 2003 година.

Loading...

AnimeHeaven: Mahou Shoujo Lyrical Nanoha: Detonation anime episode Full online free at https://animeheaven.pro animeheaven dragon ball super

Website https://4anime.biz: Watch Ginga Eiyuu Densetsu: Waga Yuku wa Hoshi no Taikai 4anime Episode Full 4anime english

Watch anime online for free at AnimeKisa watch anime

Website https://animedao.nl: Watch Aggretsuko 3rd Season animedao Episode 10 assassination classroom animedao

Aerocivil gov: https://www.aerocivil.gov.co/atencion/participacion/encuesta/Lists/Rendicin%20de%20Cuentas%202017/DispForm.aspx?ID=10845

Beatstars: https://www.beatstars.com/animefreakws/about