Grand Cherokee е важен модел, не само за Jeep, туку и воопшто, за американската автомобилска индустрија

Кога првично дебитираше во раните 1990-ти, заедно со Fordom Explorer ја основаа категоријата денес позната како Sport Utility Vehicle или SUV. Ова се модели слични на оние екстремни теренци, кои се доволно цивилизирани за улична употреба.

Досега светлината на денот ја видоа четири генерации и секоја од нив беше важна на свој начин. Ова важи и за целосно новата петта генерација, прва по дури десет години претходници на пазарот, а веќе ја сретнавме во продолженото издание L, со три реда седишта.

Сега пред нас е Grand Cherokee во стандардната верзија за која Fiat-Chrysler корпорацијата верува дека ќе го сочинува поголемиот дел од продажбата.

Општата идеја за дизајн не само што не се променила во споредба со L верзијата, туку во исто време и со претходната генерација. На пример, обликот на решетката и фаровите е многу сличен и ги следи сите оние линии што можевме да ги видиме кај Jeep.

Во зависност од намената, стилот е агресивен и елегантен во исто време и нема сомнение дека изгледа модерно. Многу повеќе внимание е посветено на прашања поврзани со стилот на ентериерот, каде што овој Grand Cherokee е сигурно помал од L, но во суштина добил на димензии во споредба со моделот во заминување.

Внатре има простор за пет возрасни и вториот ред може да се добие само со една клупа, додека со модификацијата L, може да се нарача и со одделни фотелји. Најголемиот монитор е 10,1-инчен, а Grand Cherokee доаѓа со богат избор на опрема како што е системот за контрола на електрониката uConnect, како и поврзување со мобилен телефон преку Apple CarPlay и Android Auto.

Пакетите за опрема се неверојатни и побогати од кој било конкурент –  Laredo, Altitude, Limited, Overland, Trailhawk, Summit и Summit Reserve. Некои треба да импресионираат со возењето надвор од патот, други се наменети за луксуз, а има и такви што имаат за цел да обезбедат прифатлива цена за оние со не толку длабок џеб.

Деталите што привлекуваат најголемо внимание се оние кога станува збор за механиката. Опсегот на мотори започнува со добро познатата 3.6-литарска Pentastar единица во конфигурација со шест цилиндри, која развива 293 коњски сили и максимален 348 Nm вртежен момент. Тука е и познатиот 5.7-литарски Hemi со осум цилиндри и може да се пофали со 357 „глави“ и максимален 528 Nm вртежен момент.

Иако сигурно токму овие единици ќе го сочинуваат поголемиот дел од продажбата, Grand Cherokee сега може да се нарача и со нов plug-in хибрид со ознака 4xe, со секој пакет опрема со исклучок на двата основни. Верзијата 4xe веќе е видена кај Wrangler, и во овој случај комбинира 2.0-литарски турбо бензински мотор со електрична единица за максимални 375 „коњски сили“ и 637 Nm вртежен момент. Со батерија од 17 kWh, моделот може да помине 40 километри, потпирајќи се само на електричниот мотор, а во исто време може да повлече товари кои не тежат повеќе од 2,7 тони.

Се разбира, Jeep не би бил Jeep без да обезбеди барем една конфигурација за екстремно возење надвор од патот. Во овој случај тоа е Trailhawk со секако стандарден погон на сите тркала и растојание од земјатс од 28,7 сантиметри. Ова е исто така единствениот модел во понудата на Grand Cherokee за кој компанијата вели дека е „trail rated“, што значи дека е тестиран за возење во сите најтешки теренски услови и дека возачот не ја губи фабричката гаранција доколку направи такво нешто.

Осумстепениот автоматски менувач е единствениот избор.

ФОТО ГАЛЕРИЈА

 

Актуелниот модел има почетна цена од 33.610 американски долари, што е за околу седум илјади „зелени банкноти“ помалку од верзијата L, така што бројката не би требало да се менува многу.

AnimeFLV: Uta no Prince Sama Revolutions anime episode 13 online free at https://animeflv.uk anime online

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II: Past & Future Episode Full

AnimeDao: La croisée dans un labyrinthe étranger Special anime episode Full online free at https://animedao.nl re zero animedao

Linktr: https://linktr.ee/Kissanimemx

Blogfreely: https://blogfreely.net/kissanimemx/kissanime-watch-anime-online