Најголемиот светски пазар за баварски кросовер дуо е кинескиот. Тоа значи дека повеќе од 45% од сите продадени единици на моделите X3 и X4 се продаваат во тој дел од Азија. Заради споредба, само секој петти SUV од ова дуо завршува на територијата на Европската унија, додека во Америка тие се само 15% од вкупното производство!

Споменатите факти не се наведени без причина. Напротив, треба да се знаат додека се оценуваат унапредувањата за двоецот со спортски претензии.

Еден од главните лајтмотиви на извршеното ажурирање се однесува на стеснување и поедноставување на гамата, кое за среќа не се однесува на опсегот на достапни погонски единици.

Всушност се однесува на ширината на достапните опции, нивните комбинации и пакети, бидејќи има намалување на понудата за скоро третина. Така, баварската компанија им го олеснува изборот на клиентите, во смисла на полесен избор за одреден модел. Во исто време BMW дури и успеал да ги намали логистичките трошоци на овој начин, а интересно, во исто време, основната опрема на моделите X3 и X4 станала побогата.

Така, на пример, порано се доплаќаше за пакетот со индекс „теренски“ (off-road), односно ознаката X-Line, додека сега тој е дел од стандардот (што значи дека сериските верзии се испорачуваат со дополнителни апликации на браниците и вратите, додека само за пакетот М ќе се плаќа дополнително, односно само за дел од ставките што досега се нудеа како дел од овој пакет опрема.

Кој ќе купи X3 од самиот почеток може да смета на прилагодливи, адаптивни LED светла, додека среќниците со X4 ќе добијат „матрикс“ решение како дел од стандардната опрема.

Внатрешноста на германските новитети е усогласена со духот на неодамна лансираните модели на брендот. Најновиот мултимедијален систем во групата до кросоверите стигна уште минатата година, а неговата главна визуелна карактеристика се однесува на 10,25-инчниот дисплеј. Тоа е дел од основната опрема.

Инсталирана е нова единица за контрола на климатизацијата. Сега е помала од порано, односно, сега е покомпактна. Располага со еднобоен екран помеѓу централно лоцираните отвори за вентилација.

Спортските седишта се исто така дел од стандардната понуда.

Сите погонски единици вклучуваат и сегмент на лесни хибриди со систем анласер-алтернатор, кој работи на напон од 48 волти. Треба да се каже дека дизелите во оваа приказна влегоа во 2020 година. Благодарение на ова (бес)корисно дополнување, возачот може привремено да смета на дополнителни 11 коњски сили, во првите секунди по стартот.

Целиот серијал на модификации е идентичен и сите автомобили се опремени со осумстепен автоматски менувач и конвертор на вртежен момент од ZF, а тука е и системот кој BMW го нарекува xDrive, а зад кој се крие интегралниот погон.

„Цивилната“ палета вклучува турбо-бензински верзии: xDrive20i (2.0 l, 184 КС), xDrive30i (2.0 l, 245 КС) и M40i (3.0 l, 360 КС), како и турбодизелски конкуренти: xDrive20d (2.0 l, 190 КС) ), xDrive30d (3.0 l, 286 КС) и M40d (3,0 l, 340 КС).

BMW X3 се нуди и како plug-in хибрид. Таквата верзија го носи индексот xDrive30e, додека погонскиот агрегат се состои од турбо мотор со четири цилиндри и електромотор кои заедно развиваат завидни 292 коњски сили.

Во исто време, низ процес затегнување на борите поминале и „набилданите“ кросовери BMW X3 M и X4 M.

Некогаш базен модел, како кај X3 така и кај X4, оној со 480 коњски сили е исфрлен од опсегот, па останале само верзиите Competition

Овој бесен двоец се придвижува со реден 3-литарски мотор со шест цилиндри. Тој сè уште ги развива истите 510 коњски сили, но најголемиот вртежен момент е подигнат од поранешните 600 на новите 650 Nm. Откако софтверот поминал низ фин процес на „брусење“, дојдовме до ставката дека оваа верзија забрзува од место до 100 km/h за спектакуларни 3,8 секунди, наместо поранешните 4,1 секунди!

Максималната брзина е ограничена на 250 km/h во согласност со (сега старите) стандарди, иако Volvo и Renault веќе објавија дека границата ќе се спушти на само 180 km/h. Сепак, 

ФОТО ГАЛЕРИЈА

2021 BMW X3

2021 BMW X4

2021 BMW X3 M

2021 BMW X4 M

Производството на обновените новитети ќе започне во Јужна Каролина, САД, во текот на август оваа година, по што новите кросовери ќе започнат да освојуваат нови клиенти на старите пазари.

Loading...