Новата генерација на Mercedes C-класа пристигнува само со мотори со четири цилиндри, а тоа секако има влијание не само на „жешката“ модификација со ознаката AMG C 43, туку и на топ верзијата, традиционално означената C 63

Долго време, овој индекс не ја одразува вистинската зафатнина на моторот под хаубата на перформантната верзија на С-класата, а во претходната генерација, моќниот автомобил беше придвижуван од битурбо V8 единица со работна зафатнина од 4.0-литри. Сепак, оваа генерација на перформантната C-класа се збогува со тој голем мотор.

Новиот модел ќе се продава под името Mercedes-AMG C 63 SE Performance и доаѓа како хибрид со 2-литарски 4-цилиндерски мотор.

Под хаубата се наоѓа моторот M139 со комбинирано вбризгување, кој се појави пред три години кај пониско позиционираните модели со погон на предните тркала. Подоцна беше прилагоден за надолжна инсталација (во верзијата M139l) и доби електричен турбополнач.

Сепак, за најмоќната варијанта е развиена верзија со поголема турбина, а AMG филијалата оваа погонска единица ја нарекува најмоќниот 4-цилиндерски мотор во светот. Се разбира, кога станува збор за масовно произведени верзии.

Вграден е само еден турбополнач, додека електромоторот е поставен на осовината помеѓу турбината и тркалата на компресорот. Се напојува од електрична мрежа која работи на напон од 400 волти, наместо 48 волти како што е случајот со многу приземни модификации, а може да заврти и до 150 илјади вртежи во минута. На сцена стапува веднаш по командата иницирана од електрониката, забрзувајќи го тркалото на компресорот уште пред да пристигнат издувните гасови за да ја придвижат турбината.

Електричниот засилувач ги ублажува добро познатите ефекти на таканаречената турбо дупка и помага да се одржи притисокот при краткото ослободување на педалата за гас.

Моќта на моторот се рефлектира во бројките од 476 „коњи“ и највисоките 545 Nm вртежен момент. Работи во тандем со менувачот AMG Speedshift MCT-9G. Станува збор за планетарен автоматски менувач кој се потпира на влажна спојка наместо на конвертор на вртежен момент. Вграден е и Pride, анласерско-алтернаторски систем со појас кој помага при поаѓање од место.

Хибридната надградба е истата што беше прикажана пред околу една година со лифтбек моделот Mercedes-AMG GT 63 SE Performance. Електричниот модул е ​​инсталиран на задната оска и вклучува електричен мотор со 204 коњски сили и 320 Nm, како и двостепен менувач (втората брзина се активира по постигнување брзина од 140 km/h) и диференцијал кој се наоѓа помеѓу тркалата со електронска контрола за заклучување.

Тука е и мануелниот пренос на моќност наречен 4Matic+, а оваа 63-ка е првата C-класа во историјата со погон на сите тркала.

Кога е во хибриден режим на возење, силата произведена од моторот со внатрешно согорување се пренесува на задната оска преку кардан. Но, може да се користи и при движење во чисто електричен режим на возење (до брзина од 125 km/h). Ако задните тркала почнат да се лизгаат, електрониката ќе пренесе дел од погонската сила, односно вртежниот момент, од задниот електромотор на предната оска, потпирајќи се на стандардната кутија за пренос и централната спојка.

Литиум-јонската тракциона батерија е развиена специјално за моделите AMG. Се наоѓа над задната оска и работи на напон од 400 волти. Тежи 89 килограми и нуди скромен капацитет од 6,1 kWh, но затоа овозможува високо ниво на размена на енергија.

Во нормален режим, може да произведе 70 kW, но кога е во максимална моќност, достигнува цели 150 kW (што е ни помалку, ни повеќе, туку 204 коњски сили). Тоа не трае подолго од десет секунди. Батеријата може да се дополни преку домашно поврзување, додека се обезбедени и четири нивоа на рекуперација на енергијата. Во чисто електричен режим, новитетот може да помине само 13 километри.

Максималната моќност на хибридниот погон е 680 коњски сили со вртежен момент од 865 Nm, иако развојниот тим со гордост ги објавува сите 1.020 Nm, кои се добиваат земајќи ги предвид преносните односи на двостепениот менувач на електричната единица.

Во секој случај, овие функции се достапни само со наполнета батерија. Моторот во заминување, 8-цилиндричниот со ознаката Mercedes-AMG C 63 S нудеше 510 коњски сили секогаш и постојано, и огромни 700 Nm.

Новиот хибрид, исто така, станал значително потежок од бензинецот. Нето-тежината на седанот (со возач) е 2.111 килограми, наспроти претходните 1.730 килограми. Зголемувањето на тежината на тој начин достигнува 381 килограм! Караванското издание е уште „подебело“ и тежи 2.145 килограми.

Со наполнета батерија, хибридот ќе забрза до 100 km/h за 3,4 секунди во споредба со претходните 4,0 секунди. Традиционалното максимално ограничување на брзината е поставено на 250 km/h, но со опционалниот пакет наречен AMG Driver’s Package се поместува на 280 km/h за седанот или 270 km/h за караванот.

Според циклусот WLTP, декларираната потрошувачка на гориво е намалена од 9,9 литри на 6,9 литри на сто поминати километри. Достапни се осум режими на возење: Electric, Comfort (поаѓањето од мест е бесшумно), Battery Hold, Sport, Sport +, Race, Slippery, а има и прилагодлив режим наречен Индивидуален.

Хибридот обезбедува целосно контролирана шасија: при мали брзини, задните тркала се вртат до 2,5 степени во спротивна насока, со што се подобрува маневрирањето во тесни простори, додека на автопат тие се вртат до 0,7 степени во целосна синхроничност со предните тркала, со што се добива на стабилност.

Наслонувањето се базира на пружини со продолжена патека за сопирање, оригинални се и споните и електронски контролираните амортизери. Режимите на работа со суспензија се достапни со следните имиња: Comfort, Sport и Sport +. Предните сопирачки се потпираат на шестклипни клешти, додека задните имаат едноставен механизам со еден клип.

Надуените предни браници го направиле возилото 76 милиметри пошироко од стандардното, додека предниот дел е подолг за 50 mm. Базните тркала вклучуваат бандажи од 19 инчи, а достапни се и бандажи од 20 инчи. Во внатрешноста се инсталирани нови делови непогрешливо поврзани со AMG. Мислиме и на специјално дизајнираната графика на виртуелната инструментација.

Има уште една важна новина, а тоа е дека новиот Mercedes-AMG C 63 SE Performance е првиот модел на трикраката ѕвезда во која познатиот знак не се истакнува над решетката на ладилникот, како на секој друг „нормален“ Мерцедес, туку е прикажан како посебно лого, поточно амблем на посебната дивизија AMG.

Хибридот во продажба ќе се најде дури од следната година. Според прелиминарните податоци кои доаѓаат од германските медиуми, почетната цена ќе ја надмине границата од сто илјади евра. Од друга страна, поприземната верзија на моделот C 63 (онаа без буквата S во името) наскоро ќе исчезне од продажните каталози.