Mercedes претстави серија на AMG 53 модели, која ги вклучува новите CLS, E-Class Coupe и E-Class cabrio

Од година во година, германскиот производител ја проширува гамата на спортски AMG верзии, поттикнат од добрите резултати од продажбата на овие модели.

Во 2017 година, испорачани се вкупно 131.970 автомобили со AMG ознака, а 2018 година, Mercedes ја започнува со три нови модели со ознака серија 53.

Моделите за кои станува збор се Mercedes CLS53 и двата Mercedes – Coupe и Cabrio.

Заеднички им е погонскиот систем кој за прв пат во возилата на AMG добил и електрична компонента.

Срцето на погонот е 3.0-турбо бензински мотор со 6-цилиндри, 435 КС и 520 Nm максимален вртежен момент.

Бензинскиот мотор кај сите три модели е поврзан со EQ Boost Starter-Alternator, кој, доколку е потребно, моментално вбризгува дополнителна инјекција за моќност (22 КС) и вртежен момент (250 Nm) помеѓу бензинецот и системот за пренос.

Системот за возење на сите три модели е поврзан со 9-брзински автоматски менувач AMG Speedshift TCT 9G, додела моќта се испраќа до сите 4 точки преку системот 4Matic +.

Возачот има 5 различни начини на возење: „Eco“, „Comfort“, „Sport“, “Sport+” и „Individual“.

Воведувањето на електричната компонента во моделите AMG 53, е спроведено за да се намали потрошувачката на гориво без да се изгубат перформансите по кои се препознаваат возилата AMG, велат од Mercedes.

Така, на пример, CLS53 од 0 до 100 km/h забрзува за 4,5 секунди, со максимална брзина од 270 km/h и просечна потрошувачка од 8.5 l / 100 km во фабрика.

Информации за цените и почетокот на продажбата на серија AMG 53 се уште не се објавени.

Loading...

AniWatch watch anime free: Watch Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen Episode Preview

AnimeTV animetv onepiece: Watch Death Note (Dub) Episode 2