Многумина сметаат дека купето никогаш не може да има повеќе од две врати (или три ако ја сметаме задната врата), но всушност дефиницијата е исклучително широка и зависи од пазарот

На пример, во САД, каде што брендот и најмногу продава, зборот „купе“ всушност се однесува на поскромен волумен (задниот дел) на ентериерот, што е помалку од 934 литри, без оглед на бројот на врати.

Јапонската марка нè уверува во тоа и вели дека компанијата ја следела таквата стратегија, кога решила да развие нов кросовер во купе стил со четири врати.

Во секој случај, QX55 е базиран на претходниот модел QX50 и споделува поголем дел од механиката и деталите за дизајнот со него. Стилистите, затоа, не морале да работат премногу напорно, така што „новиот“ кросовер е „веќе виден“ во смисла на многу работи, со исклучок на покривот.

Предниот дел добил малку поширока решетка на ладилникот, а од Infiniti уверуваат дека понискиот покрив нема да го оштети волуменот на ентериерот, со исклучок на багажниот дел со поскромни можности. Бидејќи моделот QX55 е над споменатиот QX50, тој ќе биде побогат опремен и со поквалитетни материјали. На пример, кожата е значително поскапа, а клиентот ќе може да избере помеѓу три нивоа на опрема, Luxe, Essential и Sensory. Додека Luxe и Essential се концентрираат на спортски имиџ со многу алуминиум и кожа, Sensory цели кон малку постари клиенти за кои квалитетно дрво е исклучително важно.

Од механичка страна, во игра е само еден мотор, 2.0-литарски турбо-бензинец кој развива 268 КС и максимални 380 Nm вртежен момент. Единствениот менувач е CVT, кој ја пренесува моќноста на сите четири тркала.

Infiniti додава дека при секојдневно возење се користат само предните тркала за погон, но доколку е потребно системот е во состојба да пренесе до 50% од вртежниот момент на задните тркала.

Новиот Infiniti QX55 пристигнува во салоните до крајот на годината, а почетната цена треба да биде околу 43.000 американски долари.

Loading...