Победникот ќе биде објавен во јануари, а ќе го избере жири составено од новинари од 23 земји

Жирито пресече и познат е потесниот список на финалисти кои влегуваат во финалниот круг за престижната награда Европски автомобил на годината за 2023 година. Жирито, кое се состои од повеќе од 60 членови кои претставуваат новинари од повеќе европски земји, избрало седум автомобили од долгата листа од 27 кандидати. Интересно е што сите финалисти имаат вклучена некаква форма на електрификација, од хибриди до целосно електрични.

Последниот круг на гласање за „Европски автомобил на годината“ ќе се одржи на почетокот на јануари. Тој круг ќе одлучува за победникот на наградата Автомобил на годината за 2023 година, која ќе биде објавена на церемонијата на 100-тиот автомобилски саем во Брисел на 13 јануари 2023 година.

Ова се финалистите на натпреварот:

  • Jeep Avenger
  • Kia Niro
  • Nissan Ariya
  • Peugeot 408
  • Renault Austral
  • Subaru Solterra/Toyota bZ4X
  • Volkswagen ID. Buzz

Победникот на изборот за автомобил на годината за 2023 година ќе го наследи минатогодишниот победник Kia EV6, што беше првпат јужнокорејски производител да ја освои титулата.

Овој автомобил тогаш собра 279 поени и 12 индивидуални најдобри гласови по тесна битка со Renault Mégane E-Tech Electric. Третото место го зазеде Hyundai Ioniq 5, братучедот на EV6 од истата корејска автомобилска групација.

За 2022 година, жирито за Автомобил на годината брои 61 член кои претставуваат 23 европски земји, а застапеноста за секоја земја е пропорционална со големината на автомобилскиот пазар во земјата и неговата важност во производството на автомобили. Франција, Германија, Велика Британија, Италија и Шпанија имаат по шест членови. Другите земји имаат помалку претставници.