SOD Rise 4×4 користи литиум-јонска батерија од 400 Ah, а на располагање се и до 840 вати сончева енергија

Има многу off-road кампери, но малку од нив се во комбинација со „елегантен простор за живеење“. SOD Rise 4×4 камперот надворешно изгледа прилично деловно во сива нијанса, но кога ќе влезете внатре, влегувате во сосема поинаков свет на импозантна „куќа“ за сите терени долга 6,90 метри, широки 2,48 метри и 3,90 метри висока.

Комплетот е дополнет со заден држач за мотоцикли или квад (носивост до 500 кг), на кој е прикачено и резервно тркало.

Компанијата одговорна за овој кампер е Stone Offroad Design, со седиште во Германија во близина на Минхен. Целосното име на нивната креација е SOD Rise 4×4, и како што можете да замислите, користењето на Unimog како платформа значи дека компанијата немала потреба да допира ништо од механиката. Наместо тоа, SOD се фокусирал на внатрешноста, која по желба може да се отстрани и возилото да се користи без камперскиот дел.

Белата, црната и сивата боја се спојуваат за да создаде нешто што наликува на луксузен стан во Њујорк. Дневната соба одзади има голем тросед со мала клуб масичка во средината. Има дури и висечки лустер поставен во подножјето на креветот кој се лизга преку каучот за да создаде втора спална соба.

Целосно опремената кујна до софата вклучува индукциски шпорет со четири горилници, фурна и скромен мијалник, а сè завршено во камен со мермерна површина. Наспроти дневната соба има и фрижидер-замрзнувач со целосна големина.

Аголната врата води до комплетна бања која е исто толку елегантна како и остатокот од приказната. Необичен тоалет е поставен веднаш до малиот мијалник со големо огледало на ѕидот и туш кабина што допира до таванот. До бањата ќе ја најдете главната спална соба со фиксен кревет.

SOD Rise 4×4 користи литиум-јонска батерија од 400 Ah, а на располагање се и до 840 вати сончева енергија. Подготвен е да носи 400 литри вода, а греењето и климата може да се користат во секоја сезона.

Достапни се неколку верзии на SOD Rise 4 × 4. Првата има дизел мотор со 231 коњски сили и се продава за 699.900 евра, додека втората има 400 коњски сили и чини 899.900 евра. Првите испораки се очекуваат во втората половина на 2022 година.

anime streaming. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime online ANIMEFLIX The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)

ANIMEFLIX DARLING in the FRANXX

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 2 Episode 24

ANIMEFLIX Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 26

animeflix website Horimiya