Клиентите на одбрани европски пазари веќе да извршат резервација на Honda-е, која во форма на прототип беше презентирана на овогодинешниот Саем на автомобили во Женева

Сега за сега, овој урбан модел на електрична енергија може да се резервира во Велика Британија, Германија, Франција и Норвешка. Потенцијалните клиенти можат да го направат тоа преку веб-страницата на резервација на Honda, со депозит со можност за враќање.

На овој начин, сите тие ќе имаат приоритет при нарачување на нивното возило.

Книгата за нарачки се отвара подоцна оваа година, а првата испорака на автомобили до нивните сопственици се очекува во пролетта 2020 година.

Honda ги изненади автомобилските ентузијасти пред две години кога го презентираше концептот на мал електричен автомобил наречен Urban EV, на саемот во Франкфурт.

Во март оваа година, на салонот за автомобили во Женева, беше претставена претпродукциска верзија (e Prototype) за која во Honda велат дека изгледа речиси идентично со серискиот автомобил кој ќе стигне до продажните места во Европа до крајот на годината.

Јапонската компанија не ги открива спецификациите на сериската верзија, но се знае дека e Prototype има автономија од над 200 километри, а за полнење на батеријата до 80% од капацитетот се потребни 30 минути.

Loading...