Зошто Илон Маск се сретна со Ердоган?

0

Се уште не е јасно дали Tesla ќе игра некаква улога во создавањето на националниот турски бренд на електрични автомобили

Неочекуваната посета на Турција од страна на Илон Муск и неговата средба со турскиот претседател Реџеп Ердоган предизвика зачуденост во повеќето од водечките американски медиуми. Ердоган последниве години е топло-ладно што се донесува до релациите со Вашингтон, а Муск кратко време беше и советник на Доналд Трамп.

Мистеријата беше разјаснета нешто подоцна од страна на портпаролот на турскиот претседател, според кого Ердоган или Ердоан со шефот на Tesla разговарале за амбициите за создавање на турски автомобил, како и плановите на Анкара да лансира свои комуникациски сателити во 2020 и 2021 година. Муск во исто време е шеф на компанијата SpaceX, која се занимава со лансирање на сателити во орбитата.

Средбата помеѓу Ердоган и Муск е реализирана зад затворени врати. Не е исклучено да се дискутирало и за влез на Tesla на турскиот пазар. Електричните автомобили на Муск се доста популарни во Турција, а од неодамна, иако компанијата нема официјално претставништво, планира да монтира 10 брзи полначи.Loading...
Споделете.

Коментарите се затворени.

Translate »