Објавена листата на кандидати за „Светски автомобил на годината 2018“

0

Традиционално, на саемот за автомобил во Франкфурт е објавена пошироката листа на кандидати за Светски автомобил на годината

Листата е резултат на работата на повеќе од 70 експерти и новинари од областа на автомобилската индустрија.

До конечниот избор на најдобриот, на саемот во Женева во месец март следната година оваа листа ќе биде скратена на три финалисти во секоја категорија, а победниците ќе бидат откриени на саемот во Њујорк во месец април.

Кандидати за автомобил на годината:

Alfa Romeo Giulia
Alfa Romeo Stelvio
BMW X2
BMW X3
Buick Regal / Opel/Vauxhall Insignia
Citroën C3 Aircross
Dacia Duster
Ford Fiesta
Genesis G70
Honda Accord
Hyundai Kona
Jeep Compass
Kia Picanto
Kia Niro
Kia Stonic
Kia Stinger
Land Rover Discovery
Mazda CX-5
Mitsubishi Eclipse Cross
Nissan Leaf
Nissan Micra
Peugeot 3008
Range Rover Velar
Renault Koleos
SEAT Ibiza
Skoda Karoq
SsangYong Rexton
Subaru XV / Crosstrek
Suzuki Swift
Toyota Camry
Volkswagen Arteon
Volkswagen Polo
Volkswagen T-Roc
Volvo XC40
Volvo XC60

Кандидати за градски автомобил на годината:

Ford Fiesta
Hyundai Kona
Kia Picanto
Kia Stonic Nissan Micra
SEAT Ibiza
Suzuki Swift
Volkswagen Polo

Кандидати за луксузен автомобил:

Audi A8
BMW 6 Series Gran Turismo
Lexus LS
Porsche Cayenne
Porsche Panamera

Кандидати за модел со најдобри перформанси:

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
Audi RS 3 Sedan
Audi RS 5 Coupe
BMW M5
Ferrari Portofino
Hyundai i30 N
Honda Civic Type R Lexus LC 500
Renault Alpine A110
Volkswagen Polo GTI

Кандидати на „најзелен“ автомобил:

BMW 530e iPerformance
Chevrolet Cruze Diesel
Chrysler Pacifica Hybrid
Hyundai FE
Nissan LeafLoading...
Споделете.

Коментарите се затворени.

Translate »